Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14

Thread: Problem z FPS po OB48

Member Recruit
    Level
    2
    Level completed: 62%, Points required for next Level: 19
    Achievements:
    100 Experience Points

Problem z FPS po OB48

Witam. Powiem na początku że przed tym patchem grałem sobie spokojnie na średnich/wysokich ustawieniach graficznych i bez żadnego problemu, bez ścin ani ni gra chodziła płynnie. Jednak po tym jak wypuścili aktualizacje to na najniższych ustawieniach gra strasznie klatkuje i jest niegrywalna, czy można oczekiwać jakichś naprawy takich problemów?

Member Recruit pegek's Avatar
    Level
    11
    Level completed: 50%, Points required for next Level: 50
    Achievements:
    3 months registered Closed Beta Tester 500 Experience Points
    Kolejna osoba która to ma po którejś aktualizacji... Ja też tak miałem, i mam ciągle. Dużo osób na to narzeka, mówią że to Hi Rez ma problemy z optymalizacją, to raczej prawda bo w innych grach u mnie jest okay. W każdym razie ostatnio napisałem do Supportu, odpowiedzieli mi po kilku dniach. Sam powiem że na razie ich rady nic mi nie pomogły, chociaż nie próbowałem wszystkiego co mi proponowali. Tutaj wklejam moją wymianę meilową z supportem .

,,Greetings,

These recommendations may improve your connection issues when playing:

Reset your modem/router, a router is just another computer and can be stuck running calculations that it shouldn’t be. A hard restart should solve this problem. All you should have to do is unplug the router, wait ten seconds, and plug it back in. Once it cycles back, login and see if the problem is still there.

Connect to your modem/router with a cable. This is probably the easiest way to test if your wireless connection is causing problems.

Change your Wireless broadcast channel. Wireless channels can become crowded when many people are using the same channel. If you do not know how to change your Wi-Fi channel go to this URL: http://lifehacker.com/5580636/change...ger-connection

Is your connection properly secured? Are there no unauthorized users on your network? If there are authorized users sharing bandwidth, you may need to have them take a break while you play.

Close all streaming applications and torrent clients.

If these steps fail to help chances are that the network your ISP is using to give you access to the Internet is congested. Call your ISP for more options.

This looks like you've had a an intermittent issue while your ISP that was trying to communicate to our servers, but didn't.

In these cases, you would have to wait until the match has ended, since it isn't registering to the client that you are reconnected.

Try contacting your ISP for more information if this happens again.

1. Make sure you have all of the most recent windows updates installed.

2. Ensure that you have the latest drivers for your video card. http://www.intel.com/p/en_US/support/detect?iid=dc_iduu

3. Ensure you have the latest Audio drivers. You can get the latest drivers from the manufacturer's website. http://www.realtek.com.tw/downloads/

4. Ensure prerequisites are properly installed. You can re-run prerequisites by opening up your hi-rez diagnostics and support utility(located on the desktop by default, or in the Hi-Rez Studios start menu folder) and then selecting "re-run prerequisites" at the bottom.

5. If re-running prerequisites does not help, you may attempt to re-install the game. To re-install, open the diagnostics and support utility and select "reinstall" at the bottom.

6. Check to make sure you have the latest versions of PhysX and DirectX
    PhysX: http://www.nvidia.com/object/physx_system_software.html
    DirectX: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=35

7. Disable virus protection and firewall while running the program or whitelist SMITE and the HiRez Patcher in your antivirus program.

8. Open ports on router 9000,9001 TCP, and 9002-9999 UDP

You can find instructions on how to open ports here: http://windows.microsoft.com/en-us/w...#1TC=windows-7.

9. You can try using WTFast here: https://www.wtfast.com/

Please let us know if you are still having issues.

Best regards,
    HiRezJohnnaay
    Hi-Rez Studios Customer Support

--------------- Original Message ---------------
    From: Nisian_Kiedys_pegek [spegek@gmail.com]
    Sent: 4/13/2017 5:09 AM
    To: gameplay@hirezstudios.com
    Subject: PC is good but FPS is falling

Hello word. At the beginning, i want to say that my English is not top notch
    So i will partially suggest google translator .

So it all started after update 45. Previously Paladins played very well, without any lag even with a bit worse equipment and better graphics settings in the game. After the update FPS began to fall drastically. The first thing I did, I set graphics settings on average, later to the minimum, did not help at all, I checked the web, nothing helpful, I checked in the file consistency options, zero. I thought: Hmm well, another reason to finally make my PC format. BEFORE FORMAT I HAVE WINDOWS 7 32 bit and 4gb RAM, after format on Win 7 64 bit I could use all my RAM on my computer, and now I have 10 gb RAM. I installed the video card drivers and the like. I installed Paladins, still nothing. Okay .... let's see, I'll disable all unnecessary windows that can add to my computer. Nothing has changed again.

I can do a video where I show how I play, how much I have ping and FPS, and computer specifications and graphics settings.
    Specification of my PC:
    Windows 7 Home Premium 64 Bit
    Drivers: DirectX 11, I have all the latest drivers from AMD: http://support.amd.com/en-us/download
    Graphics Card: AMD Radeon HD 6800 Series, Detailed Specifications: https://zapodaj.net/c92334c36c0e0.png.html
    Processor: AMD Phenon II X2 550, 2 core 3.10 GHz.
    RAM 10 GB, DDR 3 NB Frequency 2008 MHz

I hope everything is understandable. bye''
    I like Paladins.
    Yes, i love Paladins too.

Member Recruit
    Level
    2
    Achievements:
    100 Experience Points
    Wszystko spoko, ale raczej to co oni ci odpisali to dotyczy chyba połączenia z internetem, a nie z fpsami tak mi się zdaje..

Level
    11
    Achievements:
    Właśnie o tym wiem :P Dla tego myślę że nic mi to nie da.
    I like Paladins.

Member Recruit
    Level
    2
    Achievements:
    100 Experience Points
    Ja liczę tylko jak oni coś z tym zrobią, bo na najniższych ustawieniach mam 30 fps w walce to masakra... Gra jest strasznie takto niegrywalna muszą coś z tym zrobić :/

Level
    11
    Achievements:
    A grasz przez steam czy launcher? Mi podczas walki umie skoczyć do 20 FPS :/ A normalnie to i tak skacze jak kozica górska bo od 30-90 FPS, mam najczęściej 51 ping. Gram na średnich, poza tym czy wybierzesz najniższe czy średnie i tak to nic nie da (chyba że masz naprawdę przedpotopowy komputer ;p).
    I like Paladins.

Member Recruit
    Level
    2
    Achievements:
    100 Experience Points
    Gram przez steama, u mnie tak samo bez względu jakie ustawienia graficzne :/

Member Recruit kacHeLEk's Avatar
    Level
    12
    Level completed: 12%, Points required for next Level: 44
    Achievements:
    Wydaje mi sie ze jest to problem tak wszechobecny ze wkrotce hi-rez powinni rozwiazac go raz na dobre. Ostatnie fps drop mialem w ob39 potem w ob40 byl spokoj az do 48 i tu znowu wraz z sound bugiem :/ Lipa
    Be right back

Forum Moderator Baron Haker519's Avatar
    Level
    50
    Level completed: 92%, Points required for next Level: 16
    Achievements:
    Closed Beta Tester 1 year registered Tagger First Class Forum Tier 3 5000 Experience Points
    Jutro na serwery zostanie wgrana łatka, która naprawi błędy związane z dźwiękiem oraz spadkiem FPSów.

Dzisiaj było to testowane na serwerach PTS, i spisało się znakomicie.
    *Disclaimer: I am a volunteer moderator. I work on best judgement and do not speak on behalf of Hi-Rez Studios.*

Be sure to check Forum`s Code of Conduct before posting.

Zanim zaczniesz pisać posty, zapoznaj się proszę z Regulaminem forum w polskiej wersji językowej .

CEO of Paladins Polska

Level
    11
    Achievements:
    Wam pomogło? Mi w 50%.
    I like Paladins.

Tags for this Thread